wtorek, 9 lipca 2013

Jak bezpiecznie się opalać?

Witajcie Kochane! :)
 
 
 
Lato w pełni więc postanowiłam napisać kilka słów na temat bezpiecznego opalania. Jak wiadomo nadmierne opalanie nie służy naszej skórze. Promienie słoneczne mogą ją zdecydowanie podrażnić. Jak więc przeciwdziałać temu?
Jeśli już chcemy się opalić niech to będzie z umiarem. Używajmy więc kremów z filtrem, które są podstawą.
 
Jak wybrać odpowiedni dla nas krem?
Taki krem powinniśmy wybierać indywidualnie nie po recenzji koleżanek czy dziewczyn w Internecie. Każda z Nas inaczej toleruje promienie słoneczne i każda powinna inaczej się chronić przed nimi.
Ale zacznijmy od początku.
Po pierwsze powinnyśmy określić tzw fototyp naszej skóry. Fototyp jest to nic innego jak reakcja skóry na działanie promieni słonecznych. Wyróżnia się 6 fototypów określonych według rodzaju cery, koloru włosów, obecności piegów lub ich braku, tendencji do oparzeń słonecznych lub zdolności do opalenizny.
 
Rodzaje fototypów przedstawia poniższa tabela:
 
 
 
 
Podam przykład jak rozgryźć tę tabelkę. Zrobię tona swoim przykładzie.
Moja cera jest jasna wręcz blada, ciężko się opala. Natomiast łatwo ulega poparzeniom tak jak to miało miejsce w zeszłym tygodniu. Jak się już opalę to na czerwono, potem ta opalenizna brązowieje.
Z tej charakterystyki wynika, że mój fototypem skóry jest typ II. Dlatego odpowiedni krem dla mnie powinien mieć SPF 15-SPF 25.
Teraz Wy określcie swój fototyp skóry :)
 
 
Jeszcze co do kremów ochronnych powiem Wam co to takiego jest to SPF, które jest tak istotne.
Otóż SPF (Sun Protective Factor) określa poziom ochrony przed promieniowaniem słonecznym.
Oblicza się go przez podzielenie czasu, po którym wystąpi oparzenie na skórze zabezpieczonej kremem z filtrem do czasu, po którym nastąpi poparzenie niechronionej skóry. Np. 10 SPF oznacza, że można się bezpiecznie opalać dziesięć razy dłużej.
 
Jeśli już określimy nasz fototyp możemy śmiało powędrować do drogerii po odpowiedni dla nas krem :) Ale czy jesteśmy gotowe aby wyjść na słońce?
Nie do końca :)
 
O czym należy jeszcze pamiętać?
 
  • Nie opalaj znamion i pieprzyków. Znamiona i pieprzyki powinny być chronione przed słońcem. Osoby z większą ilością pieprzyków są bardziej narażeni na czerniaka. Dlatego jeśli je posiadasz nie powinnaś tych miejsc opalać.
  • Stopniowo przyzwyczajaj skórę do słońca. Staraj się kontrolować czas opalania i nie zasypiać na słońcu. Najlepiej opalać się w ruchu. Najbezpieczniejsze przebywanie na słońcu jest w godzinach 7,00-11,00 oraz po południu od godziny 16,00. Między 11,00 a 16,00 starajmy się unikać opalania. Jednak przyzwyczajając skórę do słońca większą odporność na promienie słoneczne.
  • Chroń głowę przed słońcem, noś okulary słoneczne. Nie zapomnij o nakryciu głowy najlepiej w jasnym kolorze odbijającym promienie słoneczne. Oczy chroń poprzez noszenie okularów przeciwsłonecznych.
 
Jeśli spełniłyśmy wszystkie potrzebne kroki śmiało możemy się opalać :)
 
Życzę zdrowej pięknej opalenizny, bez żadnych poparzeń :)
I udanych wakacji :)
Do następnego,
Aga:*