czwartek, 8 sierpnia 2013

Kilka słów o Krynicy Zdrój

 
Hej!
 
 
Dużo myślałam o czym napisać kolejnego posta aby nie było tylko o kosmetykach.
Postanowiłam więc napisać trochę o moich okolicach. Jest tego dośc sporo więc podzielę to na kilka postów. Nie wiem czy będą 2 czy też więcej. Zobaczę jak mi to wyjdzie :)
 
Dziś opowiem Wam trochę o Krynicy Zdrój i miejscach godnych polecenia.
 
Podejrzewam, że będzie to długi post więc przechodzę do rzeczy. 
 
 
TROCHĘ SŁÓW O KRYNICY
 
Krynica-Zdrój, jest jednym z najbardziej znanych kurortów, określana mianem „Perła Polskich Uzdrowisk”. Położona jest w Beskidzie Sądeckim na wysokości 560 - 620 m n.p.m. w malowniczych dolinach Kryniczanki i jej dopływów: Palenicy, Słotwinki i Czarnego Potoku. Od wschodu, północy i zachodu otaczają Krynicę-Zdrój zalesione wzgórza Krzyżowa (813m), Huzary (865m), Bradowiec (817m) oraz Góra Parkowa (714m). Nad nimi góruje Jaworzyna Krynicka (1114m).
 
 
Klimat Krynicy - Zdroju ma walory klimatu podalpejskiego, wyróżnia się dużą ilością dni słonecznych w roku oraz znacznymi wahaniami temperatury i ciśnienia atmosferycznego w ciągu doby.
Sławę swą jako uzdrowisko, Krynica-Zdrój zawdzięcza znakomitym wodom leczniczym, wśród których na uwagę zasługuje Zuber - unikatowa w skali europejskiej woda o niezwykle wysokiej mineralizacji.
 
 
Ale Krynica-Zdrój to nie tylko uzdrowisko, to także prężnie rozwijające się centrum sportowe (głównie sporty zimowe), turystyczne, rekreacyjne, kongresowe i kulturalne. Do aktywnego wypoczynku zachęca stale wzbogacana infrastruktura turystyczna.
W okresie zimowym, Krynica-Zdrój i okolice oferują miłośnikom białego szaleństwa kilkadziesiąt stoków narciarskich o różnym stopniu trudności. Sama tylko Stacja Narciarska Jaworzyna Krynicka to ponad 11 km tras oraz różnorodne wyciągi - kolej gondolowa, kolej krzesełkowa, orczyki.
 
 
 
 
 
MIEJSCA GODNE ODWIEDZENIA
 
1. Jaworzyna Krynicka z gondolą.
 
Najdłuższa w Polsce kolej gondolowa, czynna przez cały rok. Na szczycie czekają na Ciebie latem tarasy widokowe, trasy spacerowe, plac zabaw dla dzieci, zimą trasy zjazdowe rodzinne – niebieskie i czerwone, czarne oraz dla dzieci tzw. „żółwik”
 
 
 
 
 
 
 
 
Więcej o Jaworzynie możecie poczytać TU .
 
 
2. Krynicki Park Linowy
 
Krynicki Park Linowy znajduje się na ul. Czarny Potok, po drodze do kolejki gondolowej. Park Linowy składa się z 5 tras: niskiej, średniej, wysokiej, extreme oraz zjazdowej, a także dodatkowej atrakcji - BIG SWING (skok wahadłowy). Bezpieczna adrenalina dla każdego.
 
 
 
 
 
 
Więcej informacji TU
 
 
3. Góra Parkowa
 
Położona w Centrum Krynicy-Zdroju, z licznymi alejkami spacerowymi, altankami, stawami, które zamieszkują łabędzie i dzikie kaczki. Na szczyt Góry Parkowej można dojechać kolejką linową, a tam z tarasów widokowych oglądać panoramę Krynicy. Na szczycie znajdują się też tzw. rajskie ślizgawki a zimą przygotowany specjalnie dla dzieci „stok Kubusiowy”.
 
 
 
 
 
 
 
Więcejj informacji TU
 
 
4. Lodowisko
 
Całoroczne kryte lodowisko mieści się na ul. Park Sportowy 5. Tutaj można pojeździć na łyżwach, obejrzeć mecz hokejowy oraz short track i curling. W budynku również siłownia, studio fitness a na zewnątrz korty tenisowe.
 
 
 
 
 
 
 
Więcej informacji TU
 
5. Sankostrada
 
Całoroczny tor saneczkowy „Sankostrada” usytuowany jest tuż za halą lodowiskową na ulicy Park Sportowy. Bezpieczną jazdę saneczkami dzieciom i dorosłym zapewnia system regulacji prędkości.
 
 
 
Więcej informacjo zdobędziecie TU
 
 
6. Deptak
 
Deptak znajduje się nieopodal nowo otwartego pasażu krynickiego. Na deptaku znajduje się Pijalnia Głowna, Nowy Dom Zdrojowy i wiele innych atrakcji. Niedawno wybudowano również fontannę.
Jest to świetne miejsce do spacerów w centrum miasta ale jednocześnie zdala od chucznych ulic Krynicy i spalin samochodów. Jest to również bezpieczne miejsce dla dzieci. Mogą tam sobie swobodnie chodzić lub uczyć się jeździć na rowerkach czy rolkach.
 
 
 
 
 
 
 


Na dzisiaj to chyba tyle :)
Kolejne posty z tej serii będą pojawiać się regularnie co kilka dni :)
Dajcie znać czy byłyście w Krynicy i jakie są Wasze wrażenia :)
Do następnego,
Aga:*