niedziela, 18 sierpnia 2013

Kilka słów o... Muszynie

 
 
Hej!
 
 
 
Kochane dziś chciałabym Wam pokazać trochę Muszyny.
 
 
 
 
TROCHĘ SŁÓW O MUSZYNIE
 
 
Muszyna – miasto w woj. małopolskim, w powiecie nowosądeckim, siedziba gminy miejsko-wiejskiej Muszyna. W latach 1975-1998 miasto administracyjnie należało do województwa nowosądeckiego. Muszyna posiada status miejscowości uzdrowiskowej – znajdują się tu liczne odwierty i rozlewnie wód mineralnych.
Muszyna położona jest w dolinie rzeki Poprad i dwóch jej dopływów: potoków Szczawnik i Muszynka, na wysokości około 450 m n.p.m. Leży przy granicy ze Słowacją (ok. 5 km) oraz w odległości około 11 km od Krynicy-Zdroju. W okolicach miasta znajduje się Popradzki Park Krajobrazowy – jeden z największych w Polsce oraz nowo powstałe Ogrody Sensoryczne.
 
 
 
 
 
 

 

 

MIEJSCA GODNE ODWIEDZENIA

 
 

1. Ogrody sensoryczne

Ogrody te są miejscem oddziaływującym na wszystkie zmysły. Podzielone są na strefy : smakową, dotykową, zapachową, słuchową, wzrokową, dźwiękową. Są tam alejki spacerowe i ścieżki rowerowe.
Do tego strumień z kaskadami, platformy widokowe, altanki i urządzenia do ćwiczeń dla seniorów, 11,5-metrowej wieża, z której rozpościera się widok na Muszynę.
 
Więcej informacji znajdziecie tutaj .
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 

2. Zamek na Górze Baszta

 
Nie będę się rozpisywać na temat Zamku.
Wszelkie informacje znajdują się tu.
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 

3. Popradzki Park Krajobrazowy

Popradzki Park Krajobrazowy powstał w 1987 roku na obszarze Beskidu Sądeckiego zbudowanego z dwu pasm górskich : Radziejowej (szczyt 1262 m n.p.m.) i Jaworzyny Krynickiej (szczyt 1114 m n.p.m.) rozdzielonych doliną Popradu. Cały obszar Parku leży w dorzeczu Dunajca ale jego główną oś stanowi Poprad, którego malownicza dolina stanowi interesujący konglomerat przyrodniczo-kulturowy. Dolina Popradu, unikalna przyrodniczo, historycznie i etnograficznie, znana jest szerzej z uzdrowisk i wsi turystycznych : Rytra, Piwnicznej, Żegiestowa i Muszyny oraz leżącej nad dopływem Popradu, Krynicy.
 
Więcej informacji znajdziecie tu 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

4. Baseny na Zapopradziu

W czasie lata naturalnie poszukujemy kontaktu z wodą. Plaże, kąpieliska i baseny oblegane są wszędzie rzeszami spragnionych ludzi, głodnych kąpieli słonecznych i wodnych. Podobnie jest i w Muszynie.
W sezonie letnim na terenie naszego miasta możemy korzystać z licznych basenów odkrytych i obiektów krytych. A w sposób szczególny zachęcamy do odwiedzenia nowego kąpleksu sportowego na Zapopradziu.
 
Lokalizacja: Centrum Rekreacyjno-Sportowe im. Waldemara Serwińskiego, al. Zdrojowa 4 w Muszynie, obiekt położony w zakolu rzeki Poprad
Rok otwarcia: 2010
Rodzaj obiektu: baseny rekreacyjne (besen rekreacyjny, basen dla dzieci, jacuzzi, zjeżdżalnia) - obiekt odkryty
Godziny otwarcia od 9.00 do 19.00
Restauracja czynna od 12:00 do 20:00
- BASEN REKREACYJNY: powierzchnia 819,30m², głębokość basenu: 135 cm, niecka składa się z dwóch części połączonych wąskim przesmykiem; atrakcje: tory do pływania, parasol wodny, kaskady wodne, masaże ścienne, grota sztucznej fali, gejzer denny, wyspa
- BASEN DLA DZIECI: niecka o powierzchni 113,4m², basenik ma głębokość od 10 do 35 cm - atrakcje: fontanny w kształcie słonia i nosorożca, zjeżdżalnia typu "słonik" oraz siatka do wspinaczki
- JACUZZI: 4 wanny wypełnione wodą leczniczą
- ZJEŻDŻALNIA: rodzinna o dwóch szerokich torach
 
 
 
 
 
 

5. Figury kwiatowe na terenie Gminy Muszyna

 
Na terenie Miasta i Gminy Uzdrowiskowej Muszyna znajdują się liczne figury kwiatowe. Ich magia przyciąga turystów jak magnez. Barwy setek kwiatów tworzące przeróżne kształty są idealnym miejsca na pamiątkowe zdjęcia z uzdrowiska.
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Z tych największych atrakcji Muszyny to tyle.
Jeśli byłybyście/ bylibyście zainteresowani jakimś szczegółami, piszcie.
Ja tym czasem uciekam na basen.
 
Do następnego,
Aga:*