piątek, 16 sierpnia 2013

Kilka słów o... Nowym Sączu

 
 
Hej!
 
 
Dziś pora na kolejny post z serii Kilka słów o... 
Tym razem będzie mowa o Nowym Sączu.
 
 
 
TROCHĘ SŁÓW O NOWYM SĄCZU
 
 
Nowy Sącz – miasto na prawach powiatu w województwie małopolskim, siedziba ziemskiego powiatu nowosądeckiego. Trzecie co do liczby mieszkańców i trzecie co do powierzchni miasto w województwie małopolskim. Węzeł komunikacyjny, główny ośrodek turystyczny Sądecczyzny. Jedno z najstarszych miast w Małopolsce – lokowane 8 listopada 1292 roku. Był miastem królewskim Korony Królestwa Polskiego.
Dużo ciekawych informacji możecie poczytać sobie TU . 

 

MIEJSCA GODNE ODWIEDZENIA

 

1. Rynek

 
Okazały nowosądecki rynek o wymiarach 150x120 m, stanowiący dwunastą część miasta lokacyjnego w 1292 r., wraz z wybiegającymi z niego pod kątem prostym 10 uliczkami i z ich przecięciami tworzą zabytkowy, średniowieczny szachownicowy układ miasta. Wybiegające z naroży rynku 8 ulic są przedłużeniem pierzei rynkowych. Na początku XVII w. stało przy rynku 40 domów mieszczańskich.
 
 Więcej informacji możecie poczytać TU
 
 
 
Na Rynku również znajduje się fontanna, w której można się ochłodzić w upalne dni :)
 
 
 
 
W Rynku jest też piękny Ratusz.
Informacje znajdziecie TU
 
 
 
 

 

2. ULICA JAGIELLOŃSKA

 
Ulica Jagiellońska - część dawnego traktu węgierskiego biegnącego przez miasto, reprezentacyjna jego arteria. Swą nazwę otrzymała w 1885 r. Kiedyś z wieloma parterowymi domami, obudowana została gmachami państwowymi i dwu- i trzykondygnacyjnymi kamienicami z eklektycznymi, secesyjnymi i modernistycznymi fasadami. Znajduje się ona przy Rynku.
 


 
 
 
 
 
 

3.ZEGAR KWIATOWY

 
Wielki zegar, którego tarcza jest z kwiatów, od kilku lat zdobi wjazd do centrum Nowego Sącza. Oryginalny czasomierz wymyślony przez wiceprezydenta miasta Jerzego Gwiżdża wzbudzał wiele emocji. Był krytykowany lub chwalony, ale prawie nikt z Sądeczan nie pozostawał obojętny wobec tej dekoracji okolic baszty kowalskiej oraz ruin zamku królewskiego.
 
 
 
 
 
 

4. ZAMEK KRÓLEWSKI

 
Zamek królewski w Nowym Sączu ? budowla wzniesiona przez króla Kazimierza Wielkiego w latach 1350-1360 na skarpie w obrębie fortyfikacji miejskich Nowego Sącza, w widłach dwóch rzek: Dunajca i Kamienicy.
W przeszłości zamek posiadał dwie baszty narożne, wieżę, budynek mieszkalny i przedzamcze. Do dzisiaj zachowały resztki murów zamkowych oraz zrekonstruowana Baszta Kowalska.
Do częściowej odbudowy ruin zamku z restauracją baszty doszło w 1905 r. Po odzyskaniu przez Polskę niepodległości prowadzone były dalsze prace konserwatorskie zakończone w 1938 r. otwarciem w murach zamku Muzeum Ziemi Sądeckiej.
W czasie okupacji Niemcy zamienili zamek w koszary i skład amunicji. W 1945 r. na skutek wybuchu uległ on całkowitemu zniszczeniu.
W latach 50. odrestaurowano renesansową Basztę Kowalską oraz fragment murów z attykami.
Obecne na terenie ruin zamku znajduje się park miejski. 
 
 
 

5. LODOWISKO

Lodowisko otwierane cyklicznie w sezonie zimowym og grudnia do marca każdego roku. Znajduje się na ulicy Nadbrzeżnej.
 
Więcej informacji TU
 
 
 
 

6. SĄDECKI PARK ETNOGRAFICZNY

 
Sądecki Park Etnograficzny jest skansenem regionalnym, który prezentuje kulturę ludową Sądecczyzny.
 
Na ok. 20 hektarowym obszarze parku znajduje się 68 obiektów, zgrupowanych w kilkunastu zespołach.
 
Więcej informacji TU
 
 
 
 
 

 

7. BAZYLIKA KOLEGIACKA ŚW. MAŁGORZATY

 
Bazylika kolegiacka św. Małgorzaty w Nowym Sączu TO kościół posiadający tytuł bazyliki mniejszej oraz jest to Sanktuarium Przemienienia Pańskiego.
Kościół pochodzi z przełomu XIII / XIV wieku. W roku 1448 podniesiony przez kardynała Zbigniewa Oleśnickiego do godności kolegiaty. W XV wieku kościół przebudowano, powstały m.in. dwie wieże: północna (1460 r.) i południowa (1507 r.). Ta ostatnia pełniła rolę dzwonnicy.
Więcej informacji znajdziecie TU
 
 
 
Kościół św. Małgorzaty - wnętrze - Nowy Sącz
 
 
 

 

8. MIASTECZKO GALICYJSKIE

 

Rekonstrukcja fragmentu zabudowy małomiasteczkowej obejmuje niewielki plac rynkowy i pierzeje z kilkunastoma domami.
Więcej informacji znajdziecie TU 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Na dziś koniec atrakcji w Nowym Sączu, aby ten post nie był za długi :)
Za kilka dni pojawi się ciąg dalszy :)
 
A tym czasem do nastepnego,
Aga:*